21 —— 22    6    2019
Zpět na novinky
30 LET SVOBODY

30 LET SVOBODY

Metronome Festival Prague oslaví třicet let svobody v České republice

Dnes si celý den připomínáme Světový den svobody tisku. Ten bychom měli vnímat dvojnásob citlivě v roce, kdy si připomínáme třicáté výročí Sametové revoluce a proměny totalitní minulosti v demokratickou společnost u nás. Právě těmto tématům se bude věnovat i podstatná část letošního programu Metronome Festivalu Prague.

Hlavní součástí oslav bude na čtvrtém ročníku Metronome Festivalu Prague velký koncert nazvaný Hlasy svobody. V jeho rámci se představí řada českých zpěvaček několika generací i žánrů. Bude mezi nimi například kytaristka a šansoniérka Lenka Filipová, která se stala hvězdou na začátku osmé dekády 20. století. Generaci, jež vstoupila do povědomí fanoušků po roce 1989 zastoupí Monika Načeva a nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Ille, Žofie Dares nebo např. Never Sol.

Vystoupení jednotlivých zpěvaček, stejně jako složení doprovodné kapely a aranžmá, to všechno má na starosti hudební garant projektu Roman Holý (Monkey Business, J.A.R., Sexy Dancers). Koncert Hlasy svobody symbolicky postaví do jedné řady nejen mnohé zpěvačky, jež se dosud nikdy nepotkaly a umožní zajímavé mezigenerační jiskření, ale hlavně představí velkou šíři a kvalitu ženského zpěvu u nás. Ta je tradicí už mnoho desítek let bez ohledu na momentálně vládnoucí režimy. Zpěvačky, které se ještě musely potýkat s nejrůznějšími cenzurními zásahy, budou stát jako živé svědectví po boku těch, jež mohou už od mládí tvořit zcela svobodně, včetně volného pohybu v zahraničí.

Unikátní Pražský výběr
K oslavám třiceti let svobody na Metronome Festivalu Prague se ovšem přidají i další účinkující. V první řadě Pražský výběr. Kapela má s nesvobodou a cenzurou bohaté zkušenosti z 80. let minulého století, kdy stála na prvním z několika svých vrcholů popularity: v roce 1983 byla její činnost totalitní mocí zakázána a Pražský výběr se – navíc pod zkráceným názvem Výběr – směl vrátit na pódia až o tři roky později.

Koncert Pražského výběru na Metronome Festivalu Prague bude unikátní hned z několika důvodů. Jednak půjde o jediné letošní vystoupení kapely pod širým nebem v Praze, za druhé si skupina míní pozvat na pódium zatím nezveřejněné hosty. A za třetí, možná nejdůležitější: samotný program, který Michael Kocáb, Michal Pavlíček a spol. odehrají, bude mimořádný sestavou písniček. Právě v jejich výběru by se mělo odrazit téma letošních oslav svobody, kterým se bude věnovat i vizuální stránka obou zmíněných koncertů. Frontman Pražského výběru Michael Kocáb se také zúčastní besedy v rámci Opero forum. Společně s hudebním historikem Alešem Opekarem, mj. autorem televizního seriálu Bigbít, si bude povídat na téma „Jak hudba ovlivnila společenské změny v roce 1989?“.

3. května: Světový den svobody tisku
Světový den svobody tisku vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 1993 jako připomínku 3. května 1991, kdy byla přijata Windhoekská deklarace pro nezávislá, svobodná a pluralistická média v Africe a na celém světě. Windhoekská deklarace konstatuje, že svobodný tisk je podstatnou oporou demokratické společnosti a spravedlivého lidského úsilí o ni. Světový den svobody tisku je prostředkem k vytváření tlaku na vlády, které upírají svým občanům právo na svobodné šíření informací, je také prostředkem k osvobození vězněných a jinak pronásledovaných novinářů a má připomenout ty, kteří zahynuli při plnění svého veřejného informačního poslání.

VSTUPENKY NYNÍ K PRODEJI!