19 —— 20    6    2020
Zpět na novinky
30 LET SVOBODY

30 LET SVOBODY

Metronome Festival Prague oslaví třicet let svobody v České republice.

Dnes si celý den připomínáme Světový den svobody tisku. Ten bychom měli vnímat dvojnásob citlivě v roce, kdy si připomínáme třicáté výročí Sametové revoluce a proměny totalitní minulosti v demokratickou společnost u nás. Právě těmto tématům se bude věnovat i podstatná část letošního programu Metronome Festivalu Prague.

Hlavní součástí oslav bude na čtvrtém ročníku Metronome Festivalu Prague velký koncert nazvaný Hlasy svobody. V jeho rámci se představí řada českých zpěvaček několika generací i žánrů. Bude mezi nimi například kytaristka a šansoniérka Lenka Filipová, která se stala hvězdou na začátku osmé dekády 20. století. Generaci, jež vstoupila do povědomí fanoušků po roce 1989 zastoupí Monika Načeva a nejmladší krev českého ženského popu budou reprezentovat Bára Poláková, Emma Smetana, Ille, Žofie Dares nebo např. Never Sol.

Koncert Hlasy svobody symbolicky postaví do jedné řady nejen mnohé zpěvačky, jež se dosud nikdy nepotkaly a umožní zajímavé mezigenerační jiskření, ale hlavně představí velkou šíři a kvalitu ženského zpěvu u nás. Ta je tradicí už mnoho desítek let bez ohledu na momentálně vládnoucí režimy. Zpěvačky, které se ještě musely potýkat s nejrůznějšími cenzurními zásahy, budou stát jako živé svědectví po boku těch, jež mohou už od mládí tvořit zcela svobodně, včetně volného pohybu v zahraničí.

Unikátní Pražský výběr
K oslavám třiceti let svobody na Metronome Festivalu Prague se ovšem přidají i další účinkující. V první řadě Pražský výběr. Kapela má s nesvobodou a cenzurou bohaté zkušenosti z 80. let minulého století, kdy stála na prvním z několika svých vrcholů popularity: v roce 1983 byla její činnost totalitní mocí zakázána a Pražský výběr se – navíc pod zkráceným názvem Výběr – směl vrátit na pódia až o tři roky později.

Koncert Pražského výběru na Metronome Festivalu Prague bude unikátní hned z několika důvodů. Jednak půjde o jediné letošní vystoupení kapely pod širým nebem v Praze, za druhé si skupina míní pozvat na pódium zatím nezveřejněné hosty. A za třetí, možná nejdůležitější: samotný program, který Michael Kocáb, Michal Pavlíček a spol. odehrají, bude mimořádný sestavou písniček. Právě v jejich výběru by se mělo odrazit téma letošních oslav svobody, kterým se bude věnovat i vizuální stránka obou zmíněných koncertů. Frontman Pražského výběru Michael Kocáb se také zúčastní besedy v rámci Opero forum. Společně s hudebním historikem Alešem Opekarem, mj. autorem televizního seriálu Bigbít, si bude povídat na téma „Jak hudba ovlivnila společenské změny v roce 1989?“.

  1. května: Světový den svobody tisku
    Světový den svobody tisku vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 1993 jako připomínku 3. května 1991, kdy byla přijata Windhoekská deklarace pro nezávislá, svobodná a pluralistická média v Africe a na celém světě. Windhoekská deklarace konstatuje, že svobodný tisk je podstatnou oporou demokratické společnosti a spravedlivého lidského úsilí o ni. Světový den svobody tisku je prostředkem k vytváření tlaku na vlády, které upírají svým občanům právo na svobodné šíření informací, je také prostředkem k osvobození vězněných a jinak pronásledovaných novinářů a má připomenout ty, kteří zahynuli při plnění svého veřejného informačního poslání.