19 —— 20    6    2020

PRAŽSKÝ VÝBĚR [CZ]

Pátek 20:45 ČT PARK STAGE

Kořeny Pražského výběru sahají až do poloviny 70. let, kdy kapela pod vedením klávesisty Michaela Kocába hrála tehdy populární fúzi jazzu a rocku a v roce 1978 vydala debutové album Žízeň. Na začátku 80. let příchodem kytaristy Michal Pavlíček a bubeníka Jiří Hrubeš a později baskytaristy Viléma Čoka skupina přistoupila k celkové změně stylu a v té době působila jako jedna z nejvýznamnějších českých novovlných skupin. Tím vznikla „klasická sestava“, která natočila roku 1982 album Straka v hrsti, jež obsahuje dodnes největší hity kapely  jako Hrabě X, Na Václavským Václaváku, Pražákům je hej nebo Zubatá. Protože ale činnost Pražského výběru byla v témže roce v souvislosti s tažením komunistického režimu proti rockové hudbě zakázána, album oficiálně nevyšlo, začalo se však lavinovitě šířit samizdatovou cestou.

Zákaz polevil až roku 1986 a kapela se vrátila na scénu s Klaudiem Kryšpínem za bicími pod zkráceným jménem Výběr a o rok později s de facto prvním oficiálně vydaným rockovým albem stejného názvu. Straka v hrsti poprvé oficiálně vyšla rok před sametovou revolucí. Jedním ze stěžejních vystoupení kapely byl i koncert v pražské Sportovní hale u příležitosti odchodu sovětských okupačních vojsk z Československa v roce 1991, kde byl zvláštním hostem světově proslulý kytarista Frank Zappa.

Ve svobodných poměrech skupina – už opět s názvem Pražský výběr – vydala roku 1997 zatím poslední řadové album Běr. Po delší pauze v novém století ohlásila comeback v roce 2012 a absolvovala mimořádně úspěšné pětikoncertní turné, které vidělo celkem přes sto tisíc fanoušků. O čtyři roky později připravil Pražský výběr svůj dosud největší samostatný koncert, kdy hrál spolu se symfonickým orchestrem ČNSO, řízeným světoznámým americkým dirigentem Stevenem Mercuriem a řadou hostů v pražské O2 Areně. Zatím posledním velkým okamžikem v historii souboru byla pozice speciálního hosta na koncertu Rolling Stones v pražských Letňanech v červenci 2018.

Koncert Pražského výběru na Metronome Festivalu Prague bude jediným pražským open-air koncertem roku 2019. Fanoušci se mohou těšit na upravený repertoár speciálně pro festival i zajímavé a netradiční hosty.