21 —— 22    6    2019

PRIMAL SCREAM [UK]

Sobota 21:30 ČT PARK STAGE

Skotská alternativní rocková skupina Primal Scream vznikla roku 1982 v Glasgow. Doslova velkého třesku se ale dočkala až roku 1991 s vydáním alba Screamadelica. To pomohlo výrazně zpropagovat novou podobu psychedelie a soudobou taneční hudbu a prodalo se v dnes nepředstavitelném počtu tří milionů kusů. Zatímco ještě doznívala pověst Primal Scream jako vůdců taneční hudby, kapela se zamilovala do rock´n´rollu à la Rolling Stones a v roce 1994 vydala desku Give Out But Don’t Give Up, kterou uvedl do hitparád nejúspěšnější singl kapely Rocks.

V následujících letech Primal Scream svůj projev syntetizovali. Někdy přidali víc elektroniky, jindy se přiklonili blíže rocku, zásadní pro ně vždy byl zpěv a charisma jejich leadera a dnes posledního zakládajícího člena Bobbyho Gillespieho. Roku 2011 se s verzí alba Scremadelica, slavícího dvacet let od vydání, vydali na turné doslova po celém světě. Z pražského koncertu pokračovali například přímo na Tchaj-wan a do Japonska.

Do nynějška vydal Primal Scream celkem jedenáct řadových alb, to poslední s názvem Chaosmosis před dvěma lety. Do programu „BEST OF“, se kterým se představí v červnu na Metronome Festivalu Prague 2019 mají skutečně z čeho vybírat a jejich koncert slibuje neopakovatelný posluchačský zážitek.