21 —— 22    6    2019
Zpět na novinky
CO STOJÍ ZA ÚSPĚCHEM LIAMA GALLAGHERA?

CO STOJÍ ZA ÚSPĚCHEM LIAMA GALLAGHERA?

Trhněte si, vzkazuje Liam Gallagher muzikantům i fanouškům. A ty to pořád baví.

„Poprvé jsem zašel na Oasis do hospody v centrálním Londýně, protože kolem nich byl celkem rozruch. Bylo to někdy na podzim 1992, kdy ještě neměli vydané album. Byli trochu matoucí, protože tam prostě jen stáli,“ vzpomíná na své první setkání s bratry Gallagherovými hudební publicista Kieron Tyler.

Beatles 90. let
Povyk kolem Oasis zjevně nebyl neopodstatněný. Jejich debutové album Definitely Maybe z roku 1994 bylo v té době nejprodávanější prvotinou ve Spojeném království a následující (What`s the story) Morning Glory? je s více než 5 miliony kopií čtvrtým nejprodávanějším britským albem vůbec.
Kieron Tyler, který píše například pro britský hudební magazín Mojo a přispíval třeba i do Guardianu, jim přitom začátkem 90. let příliš nevěřil: „Nikdo se nepředváděl s kytarou, neskákal, dokonce i zpěvák tam prostě jen tak stál. Popravdě jsem si nemyslel, že z nich někdy bude slavná kapela.“

Comeback ve velkém stylu
V roce 2009 se Oasis kvůli nevraživosti mezi bratry Gallagherovými rozpadli. Liam nejprve zkusil pokračovat s bývalými členy kapely jako Beady Eyes. V roce 2017 pak ale už pod svým jménem vydal album As You Were, které zcela jasně odkazuje a v mnohém přímo navazuje na Oasis.
A zafungovalo to. Za první týden se jí prodalo přes sto tisíc kusů, tedy více než celý zbytek tehdejší TOP 10 britské hitparády dohromady. Jestli to bylo tím, že Liam zaplnil díru, která po Oasis zůstala, si Kieron Tyler netroufá odhadovat. Odkaz na dřívější tvorbu ale podle něj rozhodně nebyl od Liama náhodný.

 

autoři: Vojtěch KovalAnna Duchková zdroj: Český rozhlas

 

VSTUPENKY NYNÍ K PRODEJI!