19 —— 20    6    2020
Zpět na novinky
DOMÁCÍ INTERPRETI 2/2

DOMÁCÍ INTERPRETI 2/2

Rozmanitost a kvalita české hudební scény pátého ročníku festivalu Metronome Prague pokračuje. Představí se účinkující patřící k elektronické, písničkářské i rapové scéně. Dalšími osobitými interprety přijímané širokým spektrem publika i odbornou veřejností jsou Bratři, FVLCRVM, Tomáš Klus a Kapitán Demo.

Mezi nejrespektovanější současná jména české elektroniky patří duo Bratři, tvořící experimentální hudbu za použití elektroniky, samplů a akustických bicích nástrojů. Povědomí o duu se zvolna začíná rozšiřovat i do zahraničí. Vloni hráli na prestižní estonské přehlídce Tallinn Music Week, v lednu letošního roku reprezentovali domácí scénu na Eurosonic Noordeslag v nizozemském Groningenu. V rámci domácí linie účinkujících na letošním Metronome Prague lze zmínit i vystoupení slovenského reprezentanta na Eurosonic Noordeslag – projekt FVLCRVM. Jeho protagonista producent Pišta Kraľovič, známý z kapely Nvmeri, přidal ke své původní pouze instrumentální produkci práci se svým hlasem poprvé ve skladbě Hi!, která okamžite odstartovala jeho úspěšnou přeměnu na interpreta a zařadila ho několika renomovaných playlistů.

Od elektroniky se přeneseme za paprsky písničkářské tvorby Tomáše Kluse. Jedna z nejslavnějších osobností naší současné scény a v neposlední řadě výrazně občansky aktivní umělec má za sebou sedm úspěšných alb, řadu turné i velkých koncertů, ale také hraní ve zhruba desítce celovečerních nebo televizních filmů. A aby té rozmanitosti nebylo málo, od Tomáše Kluse se přesuneme na úplně druhou stranu spektra české scény s projektem Jiřího Buriana Kapitán Demo. V první řadě se jedná o dokonalou parodii a satiru, která není jen zábavná, ale také přesně cílená na to nejtrapnější v (nejen) domácím hudebním byznysu a společnosti vůbec. Tím stejným byznysem byl za rok 2018 byl za album Mládí v trapu nominován na cenu Anděl hned ve třech kategoriích, a to včetně jedné z nejprestižnějších jako sólový interpret.