19 —— 20    6    2020
Zpět na novinky
JAK ŠEL ČAS S MORCHEEBOU…

JAK ŠEL ČAS S MORCHEEBOU…

Britská nadžánrová kapela Morcheeba je jednou z hvězd čtvrtého ročníku Metronome Festivalu. České publikum ji zde bude moci vidět a užít si její dokonalou show po dlouhých šesti letech. Kapela, která za dobu své existence prodala miliony nosičů, získala nespočet ocenění a překonala nejednu nelehkou situaci, přijíždí do Prahy! Navíc s novým albem, které je maximálně pozitivně přijato fanoušky i kritiky a v Praze se tak představí nejen s legendárními hity, které ji proslavily, ale právě i s novinkami z aktuálního CD. O toto nezapomenutelné vystoupení nesmíte přijít.

Připomeňme si ale nejprve příběh Morcheeby a podívejme se blíže na historii a vývoj. Jméno kapely zná asi každý z nás, ale co dál? Zde je Morcheeba v datech.

Morcheeba oficiálně vznikla roku 1995. Nedlouho po jejím založení ale Ross a jeho, hip hop milující, starší bratr Paul, který psal texty a byl zodpovědný za produkci kapely, potkávají na jednom z večírků zpěvačku Skye Edwards a může se začít psát nová kapitola v historii Morcheeby.

Společně roku 1996 vydávají své debutové album Who Can You Trust, ze kterého pochází i stejnojmenný singl. I přesto, že byli od počátku vnímáni jako představitelé trip hopu, podobně jako Massive Attack, Air, Zero 7, Tricky, Moby, Bonobo, Moloko, DJ Shadow, nebo UNKLE, už tímto debutovým albem ukazují svůj nadžánrový potenciál, kterému svoji další tvorbou jen dostojí. Morcheeba měla totiž vždy něco navíc, něco, co ji odlišovalo od jejích současníků.

Celosvětový úspěch si pak vychutnají se svým druhým albem Big Calmvydaným roku 1998 obsahující například hit Over and Over. Následující album Fragments of Freedom, které přichází v roce 2000, však vyvolá poměrně výraznou kritiku a rozporuplné reakce. Zásadním a zřejmě nejznámějším hitem kapely se však i přesto stane píseň Rome Wasn’t Built in a Day pocházející právě z této desky. A Morcheeba jede dál! O dva roky později, v roce 2002 vydává své další album s názvem Charango, které se opět tak trochu vrací k původnímu stylu a spojujeme si jej zejména s hitem Otherwise.

Poklidné vody, na první pohled nekonfliktně se vyvíjecí kapely, v roce 2004 zčeří zpěvačka Skye Edwards, která oznámí odchod. Kapela však i po jejím odchodu funguje dál a je tvořena bratry Godfreyovými. Ti v roce 2008 vydávají další desku Dive Deep, která chce být trochu experimentem, je založena na netradičních hudebních hostech, kteří ji ale trochu paradoxně potopí. Výrazněji se do povědomí veřejnosti zapíše snad jen skladba Enjoy the ride.

Roku 2010 Morcheeba ohlašuje další velkou novinku. Po několikaleté přestávce se vrací Skye a ve stejném roce vzniká deska Blood Like Lemonade, která se opět trochu nese v duchu temných zvuků známých z počáteční tvorby kapely.

V roce 2013 následuje album Head Up High, které zaujme zejména hitem Gimme Your Love a zatím posledním počinem je album vycházející v červnu 2018s názvem Blaze Away, které se setkalo s velmi pozitivními ohlasy fanoušků i kritiky. Namátkou jmenujme například hit Never Undo. Nové album už je však dílem dua, protože kapelu pro změnu opustil Paul Godfrey, který se chce věnovat vlastním sólovým projektům.

Skladby z alba Blaze Away, a samozřejmě nejen z něj, si budou moci fanoušci vychutnat právě na Metronome Festivalu – skvělá možnost slyšet u nás poprvé LIVE právě nové album Morcheeby, která se do ČR navíc vrátí po více jak šesti letech.