21 —— 22    6    2019
Zpět na novinky
OASIS, LIAM, NOEL… NIC NENÍ ZTRACENO, HLAVNÍ HITY MŮŽETE SLYŠET I NADÁLE

OASIS, LIAM, NOEL… NIC NENÍ ZTRACENO, HLAVNÍ HITY MŮŽETE SLYŠET I NADÁLE

“Liam často měnil texty písniček, aby v nich útočil jak na publikum, tak na svého sourozence.”

Není pochyb o tom, že Oasis byli nejslavnější britskou kapelou 90. let. Ustáli leccos, i když to mezi oběma jejich leadery, bratry Liamem a Noelem Gallagherovými, vřelo jak v papiňáku. Kontroverzní vyjadřování a vzájemná napadání, ale také odpustky a chvály z jedné strany na druhou a zpět mezi nimi byly takřka na denním pořádku. Od roku 2009 patří jméno Oasis minulosti. A je dost pravděpodobné, že to tak zůstane i nadále. Ale není nic ztraceno, hlavní hity včetně toho největšího Wonderwall s tím „správným“ hlasem můžete naživo slyšet i nadále. Liam Gallagher, který zazpívá na letošním ročníku Metronome Festivalu Prague jako jedna z hlavních hvězd, je má v koncertním repertoáru i nadále. Společně s dalšími skvělými písněmi ze své sólové dráhy.

Počátky viditelných kontroverzí mezi bratry Gallagherovými se datují prvním americkým turné Oasis v roce 1994, kdy Liam často měnil texty písniček, aby v nich útočil jak na publikum, tak na svého sourozence. To vyvrcholilo rvačkou a následným odchodem Noela z turné. Totéž se opakovalo následujícího roku, když kapela nahrávala svoje nejúspěšnější, druhé album (What’s the Story) Morning Glory?. Ve hře byla inzultace typicky anglickou „zbraní“, totiž kriketovou pálkou.

V roce 1996 měli Oasis vystoupit v legendárním pořadu MTV Unplugged, Liam se jej ale s poukazem na bolest v krku odmítl zúčastnit a Noel byl nucen jej zastoupit, což způsobilo další mrzutosti mezi bratry, jež znásobila i Liamova neúčast na zahájení další americké šňůry o pár dní později. Všechno vyvrcholilo dalším odchodem Noela z turné. Po pár letech klidu odešel Noel z turné Oasis potřetí, poté, co se údajně Liam hanlivě vyjádřil o jeho manželce. Naposledy se v době trvání kapely bráchové „pěstmi nepohodli“ v roce 2009 ve Francii, což vedlo k Noelovu definitivnímu odchodu z Oasis a jejich faktickému konci.

Přestože Liam a Noel Gallagherovi už zřejmě nemohou společně sdílet jedno pódium, v mediálních výstupech o sobě tu a tam promluví i docela hezky, Noel chválí Liamův zpěv, Liam zase Noelovy skladatelské schopnosti. Fakt ale je, že přání „mohli bychom se vidět aspoň na Vánoce“ z roku 2017 vypovídá o jejich vztahu celkem výmluvně.

Inu, géniové to prostě v životě si opravdu nemívají lehké…

VSTUPENKY NYNÍ K PRODEJI!