19 —— 20    6    2020
Zpět na novinky
ROZHOVOR S PRODUCENTEM FESTIVALU DAVIDEM GAYDEČKOU

ROZHOVOR S PRODUCENTEM FESTIVALU DAVIDEM GAYDEČKOU

„Oslava všeho, co ve svobodných časech můžeme říkat, psát a zpívat, aniž by nás za to někdo pronásledoval“

„Chceme už s předstihem připomenout třicáté výročí sametové revoluce,“ vysvětluje Gaydečka, proč skupina Pražský výběr na festivalu zahraje speciální „koncert proti komunismu a fašismu“. V těchto dnech začíná zkoušet, prý překvapí výběrem hostů i repertoáru.
Druhá zvláštní položka v programu se jmenuje Hlasy svobody. České zpěvačky různých generací od pětašedesátileté Lenky Filipové po čtyřiadvacetiletou Žofii Dařbujánovou v ní budou interpretovat různé skladby uplynulých třiceti let „na oslavu všeho, co ve svobodných časech můžeme říkat, psát a zpívat, aniž by nás za to někdo pronásledoval“, vysvětluje Gaydečka.

Politická linka není náhodná
Politicky se organizátoři festivalu angažují dlouhodobě. Někdy pod hlavičkou svých produkčních společností, jindy s obecně prospěšnou společností Opona. Zorganizovali oslavy 20. výročí sametové revoluce, při nichž na Národní třídě hrála kapela Monkey Business a kterých se účastnil ještě Václav Havel, nebo třeba recesistické akce podporující umístění amerického radaru na českém území.
„To jsme tehdy pojali tak, že radar je málo, že na našem území chceme rovnou rakety. A když pak jiní aktivisté drželi hladovku, my jsme naopak uspořádali žranici za rakety, přesvědčení, že hladovka je symbol sebeohrožování, zatímco radar nás ochrání a my se budeme moci v klidu najíst,“ směje se Gaydečka.

Hlavně se cítit příjemně
Právě v tom, jak stoupají nároky návštěvníků, spatřují organizátoři oproti začátku tisíciletí největší rozdíl, kdy pořádali své první koncerty – zprvu festival nazvaný Blues v lese a od roku 2004 pak pravidelně United Islands.
„Dnes musíme více myslet na diváky. Před dvaceti lety byli šťastní, že do Česka nějaké kapely vůbec jezdí, často poprvé slyšeli muziku, která byla za komunistů zakázána. Dnes je nabídka široká a spousta lidí se rozhoduje podle toho, jestli je jim na festivalu příjemně,“ míní Gaydečka a vyjmenovává, že areál nesmí být přeplněný, lidé musí mít, kde se v klidu najíst nebo schovat ve vedru či dešti.

Celý článek čtěte v Hospodářských novinách, 13. 6. 2019.