21 —— 22    6    2019
Zpět na novinky
VÝSTAVA NÁMĚSTÍ NEBESKÉHO KLIDU 1989

VÝSTAVA NÁMĚSTÍ NEBESKÉHO KLIDU 1989

Výstava Náměstí Nebeského klidu 1989 bude představena na letošním Metronome Festival Prague

Ukázku fotografií je již nyní možno vidět na pražské Kampě

Na pražské Kampě byla dnes instalována ukázka z výstavy, která vznikla u příležitosti dne, kdy si připomínáme masakr na náměstí Nebeského klidu v Číně. Celá výstava, která nese název Náměstí nebeského klidu 1989 a kterou organizuje Sinopsis, bude poté instalovaná na Metronome Festival Prague, kde si ji můžete prohlédnout 21. a 22. června. Výstava představí více než 40 unikátních fotografií, které vznikly v Číně v roce 1989 a které pořídili zahraniční novináři a agentury. “Jsme s celým týmem rádi, že výstava bude k vidění právě na našem festivalu. Zatímco si letos připomínáme 30 let svobody a máme tu co slavit, je důležité si připomenout, že ne všude to v roce 1989 dopadlo tak jako při Sametové revoluci. Ukážeme výstavu fotografií, o kterých se raději moc nemluví,” řekl David Gaydečka, ředitel Metronome Festival Prague. Festival připomene také výročí Sametové revoluce, a to ve formě komponovaného koncertu českých zpěvaček různých žánrů, který nás provede tím, kam se česká hudební tvorba v ženském podání dostala od roku 1989. Vedle pozitivních vzpomínek na společenské změny po roce 1989 ale pořadatelé festivalu chtějí upozornit také na to, že ne všude situace dopadla tak, jako v České republice.

Na jaře roku 1989 obsadili čínští studenti a dělníci Náměstí nebeského klidu a zahájili jeden z největších nenásilných politických protestů v dějinách Číny. Náměstí Nebeského klidu na vrcholu hnutí obsadil přes milion protestujících. Hnutí za demokratizaci skončilo vládním zásahem a masakrem právě 4. června. Výstavu organizují společně Sinopsis a Metronome Festival Prague. Získala záštitu primátora hlavního města Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba.

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

VSTUPENKY NYNÍ K PRODEJI!